ورزش‌های مضر برای کف پای صاف

ورزش‌های مضر برای کف پای صاف

در این مقاله قصد داریم تا شما را با ورزش‌های مضر برای کف پای صاف آشنا کنیم. از هر 10 نفر یک نفر دارای کف پای صاف بدون قوس است که ممکن است اکتسابی یا مادرزادی باشد که این افراد اگرچه مانند سایر افراد در راه رفتن مشکلی ندارند، اما به دلیل نداشتن قوس، نمی توانند تکانه هایی را که هنگام راه رفتن و دویدن به بدنشان وارد می شود دفع کنند. در نتیجه استرس وارده به پاها جذب زانو و ستون فقرات می شود و در نهایت عوارض جدی را برای آنها به همراه می آورد. حال اگر ورزشکار هستید این تنش‌ها و عوارض کف پای صاف با انجام برخی ورزش‌ها بیشتر می شود.

ورزش‌های مضر برای کف پای صاف

به طور کلی ورزش هایی که نیاز به دویدن یا ایستادن طولانی مدت دارند یا اغلب به کف پا ضربه وارد می شود، ورزش‌های خطرناکی برای صافی کف پا محسوب می شوند. برخی از این ورزش‌ها عبارتند از: بسکتبال، ورزش هاکی، فوتبال، ورزش بیسبال می باشد و ورزش زیاد علائم و عوارض صافی کف پا را افزایش می دهد. به عنوان مثال، درد پا یا زانو ممکن است بیشتر شود و هنگام راه رفتن لنگیدن ایجاد شود.

چرا برخی ورزش‌ها برای صافی کف پا مضر هستند؟

داشتن کف پای صاف موجب می شود با دقت بیشتری در مورد نحوه انجام کارهای روزانه خود فکر کنیم، زیرا هر حرکت نامناسبی نقش زیادی در تشدید این حالت خواهد داشت. دانستن ورزش‌های مضر برای کف پای صاف و عدم انجام آن ها بسیار مهم است. دلیل ممنوعیت برخی ورزش‌ها داشتن یک سری تمرینات خاص یا مضر بودن آن ورزش‌ها برای بدن است.

چرا برخی ورزش‌ها برای صافی کف پا مضراند؟

دلیل مضر بودن برخی ورزش های کف پای صاف

اما ورزش‌های مضر برای کف پای صاف چه مشخصاتی دارند؟ افرادی که کف پای صاف دارند نمی توانند برای مدت طولانی بایستند یا بدوند. همچنین تا حد امکان نباید بین مفاصل پا یا زانو آنها اصطکاک زیادی وجود داشته باشد. همچنین انجام اصول اولیه ورزش برای جلوگیری از آسیب به تاندون‌ها یا رباط‌های پا بسیار مهم است. در حین ورزش نباید فشار زیادی به ساق پا یا مچ پا وارد کرد، اگر ورزشی که انتخاب می کنید یکی از این مشخصات را داشته باشد، برای بدن شما مضر تلقی می شود.

انواع ورزش‌های مضر برای کف پای صاف

به نظر شما چرا فکر می کنید اکثریت فوتبالیست‍‌هایی که صافی کف پا دارند از بازی منصرف یا معاف می شوند؟ صافی کف پا چه تاثیری دارد که باعث می شود فرد نتواند فوتبال بازی کند؟ برای پاسخ به این پرسش ها باید بدانید که عوارض صافی کف پا فقط مربوط به کف پا نیست. این عوارض گاهی در ناحیه کمر و لگن قابل مشاهده است. حتی در سنین بالا نیز احتمال پوکی استخوان و آسیب به آنها افزایش می یابد. بنابراین افراد باید ورزشی را انتخاب کنند که کمترین تاثیر را روی بدنشان داشته باشد، ورزش‌های مضر برای کف پای صاف معمولاً شامل موارد زیر است:

 1. ورزش‌هایی که با توپ انجام می شود مثل بسکتبال، والیبال
 2. طناب زدن به صورت آهسته یا سریع
 3. هاکی روی یخ یا اسکی
 4. ورزش‌هایی که با پرش همراه است
 5. وزنه برداری و بدمینتون
 6. تنیس و دو میدان یا استقامت
ورزش‌های مضر برای صافی کف پا

ورزش‌ مضر برای صافی کف پا

خوب است بدانید بعضی از ورزش‌ها مثل  ژیمناستیک و باله در بهبود صافی کف پا نقش زیادی دارند، در واقع تمرینات این ورزش ها روی پاها تاثیر مثبتی می گذارد، به این ترتیب با انعطاف پذیری و ایجاد قوس طبیعی به تدریج صافی کف پا را اصلاح می کنند.

ورزش مناسب برای کف پای صاف چیست؟

صافی کف پا مشکلی نیست که شما را از ورزش کردن باز دارد، البته قوس صاف کف پا می تواند در ورزش‌های مضر برای کف پای صاف مشکلات حرکتی ایجاد کند. اما این مشکلی نیست که قابل حل نباشد. به طور کلی افراد دارای کف پای صاف می توانند هر ورزشی را که دوست دارند انتخاب کنند به شرطی که کفش مطلوب پای خود را بپوشند.

ورزش مناسب کف پای صاف چیست؟

ورزش مناسب برای کف پای صاف

در این بین ورزش هایی وجود دارند که در برخی شرایط به بهبود صافی کف پا کمک می کنند، رشته ژیمناستیک بوده  که دارای حرکاتی هست که به افزایش قوس پا کمک می کند.

نکاتی در مورد ورزش صافی کف پا

با توجه به تجربه متخصصان کاردرمانگر می توانید با رعایت نکات زیر به کاهش صافی کف پا در حین ورزش کمک کنید:

 • کاهش یا درمان صافی کف پا قبل از شروع ورزش
 • عواملی که باعث تشدید صافی کف پا می شوند را محدود کنید مانند دیابت، فشار خون بالا یا چاقی
 • اجتناب از فعالیت‌هایی که استرس زیادی به پاها وارد می کند، مانند دویدن در مسافت های طولانی یا دویدن در جاده
 • پرهیز از ورزش‌هایی که برای کف پاهای صاف مضر هستند، به ویژه ورزش های قدرتی (بسکتبال، فوتبال و…)
 • انتخاب ورزش مطلوب برای کف پای صاف
 • استفاده از وسایل کمکی مانند کفی طبی در حین ورزش

همچنین برای کم شدن فشار و تنش روی پاها باید هنگام ورزش کفش مطلوبی بپوشید، اما همچنان بهترین راه برای جلوگیری از شدید شدن عوارض، درمان صافی کف پا با تکنیک‌های موثر و مفید توانبخشی پا است.

سخن پایانی

در این مطلب از سایت در مورد ورزش‌های مضر برای کف پای صاف و چرا برخی ورزش ها برای صافی کف پا مضر هستند؟ توضیح داده شد که شما با توجه به این اطلاعات می توانید مشکل خود را تشدید نکنید و مراقبت‌های لازم را برای بیماری خود انجام دهید.

سوالات متداول درباره ورزش‌های مضر برای کف پای صاف

 1. چه نوع ورزشی به بهبودی قوس کف پا کمک می کند؟
  در این بین ورزش هایی وجود دارند که در برخی شرایط به بهبود صافی کف پا کمک می کنند، رشته ژیمناستیک بوده که دارای حرکاتی هست که به افزایش قوس پا کمک می کند.
 2. افراد مبتلا به این بیماری چه محدودیتی هایی دارند؟
  افرادی که کف پای صاف دارند نمی توانند برای مدت طولانی بایستند یا بدوند.
 3. چه ورزش هایی برای افراد با صافی کف پا مناسب نیست؟
  ورزش‌هایی مانند بسکتبال، والیبال، طناب زدن به صورت آهسته یا سریع، هاکی روی یخ یا اسکی و غیره از ورزش های خطرناک برای این افراد می باشد.
4/5 - (6 امتیاز)

1 Comment

 1. ولی گفت:

  سلام. . مطالب خوبی بیان شده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو نوبت