عوارض کف پای صاف

عوارض کف پای صاف

درد یکی از اولین علائم صافی کف پا است، علاوه بر درد، کف پا و مچ پا نیز ممکن است ملتهب شوند، مخصوصاً در هنگام ایستادن یا راه رفتن برای مدت طولانی ممکن است ایجاد شود البته این علائم می تواند به دلیل مشکلات دیگری نیز باشد، پس بهتر است ابتدا برای تشخیص به متخصص مراجعه کنید. کف پای صاف همچنین بر نحوه ایستادن، راه رفتن و دویدن شما اثر منفی می گذارد که می تواند منجر به مشکلات متعدد دیگری مانند درد مفصل زانو و مچ پا شود که در این مطلب قصد داریم تا شما را با عوارض کف پای صاف آشنا کنیم.

عوارض کف پای صاف

عوارض قوس پا فقط به جا گذاشتن رد پاهای عالی در شن های ساحل نیست. این مشکل می تواند به دلیل فشار ناخواسته یا جدید روی مچ پا آسیب های دیگری به کف پا و ساق پا وارد کند. در اینجا به برخی از آسیب‌ها یا کشیدگی‌های رایج ناشی از عوارض کف پای صاف پا اشاره می‌کنیم:

 1. کشیدگی مزمن عضلات
 2. مشکلات عضلانی اسکلت
 3. نداشتن تعادل و ناهماهنگی در بدن
 4. الگوهای راه رفتن نادرست

کف پای صاف به اندازه پاهای قوس دار طبیعی در حفظ ثبات بدن مهارت ندارد، در نتیجه، افرادی که کف پای صاف دارند در معرض کشیدگی های مزمن عضلانی قرار می گیرند. زیرا عضلات بدن مجبورند عدم ثبات پا را جبران کنند. اگرچه بدن شما ممکن است بتواند خود را با عدم حمایت از پاها در طول فعالیت‌های روزمره وفق دهد، اما وقتی سطح فعالیت خود را حتی اندکی افزایش دهید، می تواند باعث درد و فشار شدید عضلانی شود.

کف پای صاف یکی از دلایل اصلی مشکلات اسکلتی عضلانی است، تعادل بدن شما با پاهای شما شروع می شود. زمانی که پاها حمایت مناسبی نداشته باشند، خطر مشکلات مفصلی به دلیل وضعیت نامناسب و راه رفتن غیرعادی ممکن است افزایش یابد. افرادی که کف پای صاف دارند ممکن است در ناحیه کف پا، مچ پا، زانو یا پهلوها آسیب ببینند.

عدم تعادل و توزیع فشار وزن و محیط بر روی پا باعث عدم تعادل در قسمت تحتانی بدن و به دنبال آن عدم هماهنگی و عدم تعادل در کل بدن می شود، این مشکل خطر افتادن و آسیب دیدگی هنگام راه رفتن را افزایش می دهد.

از عوارض کف پای صاف این است که تغییر شکل استخوان‌های پا، عدم تعادل در راه رفتن و ایستادن و تلاش فرد برای کاهش درد و فشار روی پایی که درد بیشتری دارد، باعث می شود که نحوه ایستادن و راه رفتن فرد تغییر کند. در نتیجه وضعیت پاها و الگوی راه رفتن فرد غیرطبیعی می شود و دیگر نمی تواند مانند افراد دیگر به راحتی راه برود یا بدود.

عوارض صافی کف پا در کودکان و بزرگسالان چگونه است؟

عوارض کف پای صاف در کودکان به این گونه است که نمی توانند مسافت طولانی را راه بروند و زود خسته می شوند. افرادی که کف پایشان صاف است راه می روند و می دوند، به گونه ای که در راه رفتن این افراد حرکات انفجاری به سمت جلو دیده نمی شود و محدودیت هایی در حرکت دارند.

افرادی که از صافی کف پا رنج می برند بیشتر در معرض رگ به رگ شدن کف پا هستند. عدم درمان صافی کف پا باعث کوتاهی تاندون آشیل و محدودیت حرکت مچ پا و در نهایت اختلال در مفاصل مچ پا می شود. در صورت عدم درمان صافی کف پا، مفاصل مچ پا به سمت داخل پا خم می شوند و زانوها به مرور زمان متقاطع می شوند.

عوارض صافی کف پا در کودکان و بزرگسالان

صافی کف پا در کودکان

اگر کف پای صافی دارید اما در راه رفتن مشکل یا درد ندارید نیازی به درمان ندارید اما اگر درد دارید باید نکاتی را رعایت کنید و درمان شوید. کفش های مخصوصی بپوشید که قوس پا را حفظ می کند. اگر کف پای شما دردناک و سفت است، بسته به علت این عارضه، باید درمان انجام شود.

کف پای صاف چه عارضه ای برای اشخاص در بلند مدت ایجاد می کند؟

صافی کف پا ممکن است عوارض خطرناکی داشته باشد، به عنوان مثال، در افرادی که با مشکلات صافی کف پا دست و پنجه نرم می کنند، می تواند این مشکلات را بدتر کند. کف صاف فشار بیشتری به عضلات ساق وارد می کند. ورزشکارانی که کف پای صاف دارند بیشتر مستعد آسیب دیدگی و شکستگی هستند و همچنین احتمال ایجاد اسپلینت نیز وجود دارد که در این شرایط باعث ایجاد درد در امتداد لبه داخلی استخوان می می شود و این از عوارض کف پای صاف است.

فردی که به این عارضه مبتلاست، اگر کفش‌های مخصوص با کفی صاف نپوشد، شرایط جدی برای پای او ایجاد می کند و ممکن است به بیماری به نام بنون مبتلا شود که روی مفصل شست پا تاثیر منفی می گذارد. از دیگر عوارضی که برای شخص به همراه دارد می‌توان به انگشت چکشی در پا اشاره کرد که زمانی اتفاق می‌افتد که تعادل در عضلات یا رباط‌هایی که انگشتان پا را صاف نگه می‌دارند از بین برود، اما در این حالت ممکن است برای فرد نیز عوارضی پیش بیاید.

عارضه کف پای صاف چیست؟

صافی کف پا یک اختلال پیچیده است که با علائم مختلف و درجات گوناگون تغییر شکل می دهد و با ناتوانی همراه است. انواع گوناگونی از کف پای صاف وجود دارد، اما همه آنها یک ویژگی مشترک دارند: ریزش جزئی یا کامل قوس کف پا می باشد و سایر ویژگی های رایج کف پای صاف عبارتند از:

 • انحراف انگشت پا، جایی که انگشتان پا و جلوی پا به سمت بیرون می چرخند.
 • پاشنه پا به سمت بیرون متمایل می شود و به نظر می رسد مچ پا نیز به سمت داخل چرخیده است
 • التهاب تاندون آشیل که باعث می شود پاشنه پا در هنگام راه رفتن زودتر از زمین بلند شود، ممکن است مشکل را بدتر کند
 • انحراف انگشتان پا و انگشت چکشی ممکن است ناشی از صافی کف پا باشد
عارضه کف پای صاف

عارضه کف پای صاف

سخن پایانی

در این مطلب از سایت درباره عوارض کف پای صاف و عوارض صافی کف پا در کودکان و بزرگسالان چگونه است؟ به شکل کامل توضیح داده شد که می توانید تمام این عوارض را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید از این مشکل جلوگیری نمائید و یا هرچه سریع تر برای برطرف نمودن کف پای صاف اقدام نمائید تا عارضه های بیشتری ایجاد نشود.

سوالات متداول درباره عوارض کف پای صاف

 1. به چه دلیل صاف بودن کف پا ایجاد می شود؟
  صافی کف پا یک اختلال پیچیده است که با علائم مختلف و درجات گوناگون تغییر شکل می دهد و با ناتوانی همراه است و به دلیل ریزش جزئی یا کامل قوس کف پا می باشد.
 2. عدم درمان کف پای صاف چه مشکلاتی ایجاد می کند؟
  عدم درمان صافی کف پا باعث کوتاهی تاندون آشیل و محدودیت حرکت مچ پا و در نهایت اختلال در مفاصل مچ پا می شود.
 3. عوارض کف پای صاف در افراد چیست؟
  کشیدگی مزمن عضلات، مشکلات عضلانی اسکلت، نداشتن تعادل و ناهماهنگی در بدن و غیره از عوارض این بیماریست.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو نوبت